“Ne Kadar Taşıyabilirmisiniz?” ve Diğer Buzkıranlar

Bisiklet yaklaşık 17 yıldır ulaşım benim ana formu olmuştur. Üniversitede bisiklete binmeye başladım çünkü yarı zamanlı işime gitmenin en hızlı ve en ucuz yolubuydu. Ulaşıma daha fazla para harcayabilsem bile sürmeye devam ettim, çünkü ona aşık olmuştum.

Çocuklarım olduğunda, bu sevinci onlarla paylaşmak isteyeceğime şüphe yoktu. Yıllar geçtikçe, bisikletsürmenin eğlenceden daha büyük bir faydası olduğunu fark ettim: şehrimize daha bağlı hissetmemizi sağladı. Bindiğimizde, etrafımızda arabadaki gibi çelik ve camdan bir baloncuk yok; bizimle dünyanın geri kalanı arasında ayrım olmaması, şehrimizin farklı yönlerini samimi şekillerde deneyimlediğimiz anlamına gelir.

Çevremizdeki dünyaya bağlanma
Çocuklarımla gezerken, şehri onların gözlerinden tecrübe ediyorum. Bisiklet, çocukların ilgi alanlarına zaman ve alan vermeyi kolaylaştırır. Araba sürerken, çok farklı hissettiriyor: her zaman olmamız gereken bir yer vardır. Saatte 48 ya da 80 kilometre hızla giderken araba koltuklarından çok fazla şey göremeyeceklerini sanmıyorum. Bisiklete binerken, küçük bir kütüphanede kitapları incelemeyi kısa bir mola vermek sadece bir dakika sürer, çünkü kaldırıma yuvarlanabiliriz. Seyahatlerimiz sırasında izlemek için durduğumuz ekskavatör, yonga, çöp ve beton kamyonların sayısını unuttum.

Kentsel bir alanda yaşamamıza rağmen, doğayı hala deneyimleyebiliriz. Yeni kesilmiş bir sokak ağacı kütüğünün üzerinde oturan bir sincabı çam kozalağı nın tohumlarını yemek için duruyoruz. Menteşe Parkı’nda bir kulübe inşa eden kunduzu aramak için deniz duvarından birkaç metre sapıyoruz. Mahallemizdeki yaşlı ağaçların dibinde yetişen parlak kırmızı Amanita toadstools saymak. ‘Gülleri koklamayı bırak’ deyimi, ata binerken yaptığımız bir şeydir. Araştırma, çocuklarımın doğal meraklılığını geliştirmenin yanı sıra, aktif ulaşımın çocukların mahalleleri hakkındaki bilgi ve duygularını gerçekten geliştirdiğini gösteriyor. Kentsel tasarım araştırmacısı ve bilim adamı Bruce Appleyard, arabalarda daha sık sürülen çocukların mahalle düzeninden çok daha korkutucu ve daha az bilgili olduklarını keşfetti.

v

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir