Korumalı Kavşaklar: Bisiklet Güvenliğinde Son

Korumalı bisiklet şeritleri (bisiklet parkurları) Kuzey Amerika’da bisiklet güvenliği için yeni altın standart, ama önemli bir kusur var. Arabellek kavşakta sona erdiğinde, bisikletli insanlar araçlar için uzaya geri tükürürler, bu da trafik modlarının kafa karıştırıcı ve stresli bir şekilde yeniden karıştırılmasıyla sonuçlanır ve bu da çoğu zaman çarpışmalarla sonuçlanır. Yani planlamacılar ve politika yapıcılar korumalı bisiklet şeritleri yüklemek için acele ederken, bisiklet güvenliği başka bir eğilim sessizce kök alıyor.

Korunan kavşak, korunan bisiklet şeridinin fiziksel bariyerini kavşağa kadar genişleterek tüm modlar için açık ve güvenli ve sürekli bir seyahat yolu oluşturur. “Kuzey Amerika’daki şehirler bisiklet biniciliğini artırmak için korumalı bisiklet şeritlerine büyük yatırım lar yapıyor, ancak bisiklet yolu sadece en zayıf halkası kadar iyi,” diyor Portland merkezli şehir plancısı Nick Falbo, ‘korumalı kavşak’ teriminin icatlarından sorumlu şehir plancısı. “Kavşak, korunan bisiklet şeridinin kendisi kadar güvenli ve emniyetli olmalı.” Geçişler tipik Hollanda yol kavşakları sonra modellenmiştir, ama sadece Falbo nasıl çalıştıklarını açıklayan bir video oluşturdu fikir Kuzey Amerika politika yapıcılar ile rezonansa başladı.

Korunan kavşaklar dört ana tasarım öğesine sahiptir: bir köşe sığınak adası, bisikletçiler için bir ileri stop bar, bir aksilik bisiklet ve yaya geçidi, ve bisiklet dostu sinyal aşama. Köşe sığınma adası dönüşler yapan araba bisiklet insanları koruyan fiziksel bir bariyerdir. Yayalara boyun eğdikten sonra, bisikletçiler ya güvenli bir şekilde sağa dönebilir ya da yaya geçidini geçerek, sığınma adasının araçlardan tamponlanmış kırmızı ışıkta bekleyebilecekleri ileri stop çubuğuna doğru kavşağa devam edebilirler. Bunun birçok avantajı vardır: bisiklet kırmızı ışıkta iken arabaların önünde iyi konumlandırılmıştır ve bu nedenle görünürlükleri önemli ölçüde artmaktadır. Bu süre zarfında yayalar caddeyi kesintisiz geçmekte özgürdür. Ne zaman ışık yeşil döner, bisikletçiler araba bir başlangıç verilir ve onlar geçmek zorunda korunmasız yolun mesafesi büyük ölçüde azalır. Köşeli sığınma adasının yarattığı aksilik yaya ve bisiklet geçişi, sürücülerin kör noktalarına dönüşmemesi anlamına geliyor.

v

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir