Kargo Bisikletler: İki Tekerlekli Aydınlanma

Bisikletler hayatımın günlük bir parçası haline gelmiştir. Nasıl giyineceğimi, zamanında gelmemin ne kadar süreceğini, nereye park edeceğimi biliyorum ve her sabah başını dönmüş gibi görünen dünyayı düşünmek için kendime biraz zaman ayıracağımı biliyorum.

Bisiklet bir seçenek olmadığında, nasıl ve yerlerden almak için anlamaya çalışıyor gerçek bir sürükle olur. Gelen nedenlerden bazıları kötü hava, güvenli bisiklet park eksikliği, mantıksız bir mesafe ve dizüstü bilgisayar ve öğle yemeği daha fazla taşımak için ihtiyaç içerir.

2007’de Yuba Bikes’tan Ben Sarrazin ve Xtracycle’dan Ross Evans ile tanıştırıldım. Oakland, CA 2008 yılında ilk ziyaretimde, Xtracycle karargahına uğradım ve eski bir Bridgestone çerçevesine takmak için bir Serbest Radikal satın aldım. O zamanlar gözlerim kargo bisikletlerine açılmıştı ve şimdi de yavaş yavaş hayatları nasıl değiştirdiklerini hayretle mesken etmekten kendimi alamıyorum.

Neden bir kargo bisikletdüşünebilirsiniz

Günlük bisiklet ve iş, arkadaşlarınızla toplantı gibi eğlenceli aktiviteler, bir kahve kapma, hatta spor salonuna gidiyor alır. Ama çoğu zaman taşıman gereken daha çok şey vardır. Bazen iş ile ilgili: bir projektör, pazarlama malzemeleri, spor ekipmanları, ya da bir olay için yağma. Belki de ekibine birkaç çocuk eklediniz ve sırt çantalarını, okul projelerini, ekstra kazaklarını, atıştırmalıklarını ve hatta bisikletlerini eve gitmek için çok yorgun oldukları için yığıyorsundur.

Kargo bisikletleri düzenli olarak ağır taşıma yapanlar veya başkalarını taşımakla sorumlu olanlar için idealdir. Kuzey Amerika’da, quintessential “futbol anne” bir minivan sürüş resmedilmiştir ama Hollanda’da o bir Bakfiets sürmek. 5 mil (8 kilometre) veya daha az yolculuklar için, kargo bisikletleri en uygun aile aracı ve en uygun iş kamyonu vardır. İşletmeler şirket bisikletleri için kendi şirket araba değiştirerek büyük ölçüde ulaşım maliyetlerini azaltabilir.

Kargo bisikletlerinin evrimi

İlk kargo bisikletleri Sanayi Devrimi’nin sisli günlerinde ortaya çıktı, güvenlik bisikleti 1885 yılında geldikten kısa bir süre sonra. Teknolojik ve maddi gelişmeler, deney ve inovasyonun patlamasına olanak sağladı. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında kendi enerji krizi vardı; Ilk derricks 1859 yılında kuruldu önce, yakıt at, öküz, kömür ve balina blubber oldu. Bessemer çelik üretim sürecinin icadı önemli ölçüde çelik fiyatını azalttı. 1888 yılında pnömatik lastik icadı ile birlikte, bu bisiklet devrimi için zemin hazırladı. 1880’li ve 1890’lı yılların arasında yüzlerce bisiklet yeniliği ve patenti vardı. İlk kargo bisikletleri işçiler tarafından süt, ekmek, et ve posta gibi malları teslim etmek için kullanıldı.

En popüler enkarnasyonlarından birinde, kargo bisikleti daha küçük, dayanıklı bir ön tekerlek özellikli, ağır yükler taşıma yeteneğine sahip ön raf – “Baker’s veya Kasap Bisikleti olarak dayandı bir form.” 1920’lerde Long John Bicycle Danimarka’da geliştirildi. Bir kutu Long John eklenebilir bu yana, kargo bisikletleri daha sonra da çocuk taşımak için bir yol olarak mainstream girdi. Yakın tarihte, Amerikalı kargo bisikletüreticisi Xtracycle longtail icat, normal bir bisiklet gibi daha fazla sürmek bir kargo bisikleti.

v

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir