Bisikletler Trafik Tıkanmış Mexico City Catch On

Mexico City sis dolu, sıkışık ve yürüyemeyen olmak için bir üne sahiptir. 1.485 km yarıçapı içinde neredeyse 9 milyon nüfusa sahip (Toronto ve Vancouver 600 km’nin biraz üzerinde, ve New York City, 800 km’nin biraz altında) tatilde bir mega kenti ziyaret etme fikri göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ama Mexico City’ye seyahat eden dostlarıve akranlarının söyleyecek tek iyi şeyleri vardı ve şehir 2016 New York Times seyahat listesinin başında ydı-keşfedilecek bir sonraki şehrim olması gerektiğine ikna olmuştum.

Ben bisiklet ve şehir aktivizm makalelerde çok sayıda referansları okuyarak df (Distrito Federal, şehir olarak da bilinir) kirliliği azaltmak için değişiklikler geçiyor olduğunu biliyordu ve trafikmücadele için etkili toplu taşıma ve bisiklet alternatifleri yeniden inşa. Yine de, ben hemen varışta fark Mexico City gelişen ve büyüyen bisiklet altyapısı beklemiyordum. Şehirde birçok sinir bozucu koşullar altında sürücü devam ederken, birçok bisikletçiler, banliyöler, bisiklet dağıtıcıları ve zevk biniciler hem vardı. Bu fotoğraflar Condessa, Polanco ve Centro Historico ve Central Alameda mahallelerde Mexico City ile benim son seyahatler geliyor.

Condessa’da ilk fark ettiğim şeylerden biri, bisiklet paylaşım sistemi ECOBICI’yi kullanarak ayrılmış bisiklet şeritlerinde bisikletçilerin sayısıydı. Bisiklet veya yürüyüş sahnede almak için hoş bir yol gibi görünüyordu: ağaçlı konut sokakları ve parkları veya mahalle hub hakim küçük ölçekli işletmeler. Bu sakin ortam, Centro Historico’nun sonsuz şehir blokları ve yakındaki Alameda Central boyunca yayalarla dolu geniş bulvarların ve tıka basa dolu kaldırımların aksineydi. Zocolo ve Garibaldi’nin ünlü halka açık plazalarında dolaşan kalabalıkların dışında, hurda pazarlar ve küçük işletme şeritleri vardı. Zocolo’daki büyük katedralin arkasında düzinelerce kitap ve kamera mağazası bulunmaktadır. Sokaklara açılan sonsuz dükkanlar gibi kamusal ve özel alanı bulanıklaştırmanın etkisi ortaya çıktı. Burada, turistler, Meksikalı ve uluslararası hem, meydanlarda asmak için toplamak, anıtlar ve duvar sanatı ziyaret, bisiklet topluluk disclude vermedi. Bu da nerede Paeo de la Reforma boyunca hafta sonu sokak kapanışları, ‘Muevete en Bici’ yüzlerce bisikletçiler ortaya çıkarmak denir.

Büyük art-deco modern evleri ile Polanco bile yüksek uç alanı, özel okullar ve büyük, parlak araba bayilikkapalı kapılı özel bisiklet yolları için yol yapmak.

Kamusal sanatta bisikletlerin varlığından ve Roma’daki yüksek tasarım lokantalarından, yasadışı park halindeki arabaları etiketleyen bisiklete binen yetkililere son teslim tarihlerini karşılamak için sokaklarda koşuşturan birçok bisiklet dağıtıcısına (genellikle tipik Meksika çift çapraz tüplü bisikletlerde) kadar, Mexico City 2 tekerlekli yeşil ve kamusal alanın sürpriziydi.

v

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir