Bisiklet Eşitliği: Bisiklet Planlama ve Tasarımında Adalet ve Adalet

Pazartesi; İşe gitmek için yola çıkıyorsun. Eyer atlamak ve garaj, konut sokak aşağı dört blok, sonra 15 blok aşağı bir trafik sakinleştirilmiş arka sokakta – ağaçlı ve sakin dışarı pedal. Şehir merkezine yaklaştıkça, şehrin yeni korunan bisiklet şeridine dönüşürsunuz, son iki mil (3 kilometre) yakın zamanda mahallenizden doğrudan iş bölgesine bir ağı tamamlamak için kuruludur. Şerit yetiştiriciler tarafından tamponlanır ve çiçeklerin ince kokusu havayı gıdıklar. İşe varın ve bisikletinizi kaldırmak zorunda kalmadan bisiklet dolabına kilitlersiniz, ofise enerjik ve hazır bir şekilde girebilirsiniz.

Şimdi şunu hayal edin: pazartesi; İşe gitmek için yola çıkıyorsun. Hızlı hareket eden arabaların ve nakliye kamyonlarının vızıltısı, bisikletinizi merdivenlerden aşağı taşırken uykulu duyularınıza yapılan bir saldırıdır. Eyere atlayıp kaldırıma inersiniz, aniden bitene kadar 15 engebeli blok boyunca kalırsınız, sizi 50 mph (80 kph) arteriyel yolun zar zor var olan omzuna atarsınız. Eğer çatlak asfalt ve kırık cam üzerinde binmek, çukurlar ve yol enkaz önlemek için dar swerving, sürücüler bir ayak marjı ile geçerken boynuzları üzerinde yatıyordu. Sonunda ölüm den kaçması gibi hissettiren bir şeyden sonra arteriyel yoldan çıkabildiğinizde, yolculuğun geri kalanında kaldırımlara ve arka sokaklara binersiniz. İşe geliyorsun, bisikletini çitlere kilitlıyorsun ve döndüğünde hala orada olması için dua ediyorsun. Stresli ama canlı bir şekilde çalışabiliyorsun.

Ne yazık ki, bisiklet göreceli güvenlik bu stark kontrast ABD genelinde gerçektir. Amerika’nın birçok bölümü gibi, sınırları ırksal ve ekonomik çizgiler boyunca çizilir. Birçok şehrin ağırlıklı olarak beyaz, üst gelirli bölgelerinde, sakinleri teşvik etmek ve aktif ulaşım (yürüyüş, bisiklet, kaykay, vb) toplulukların canlılığını artırmak için tasarlanmış araç ücretsiz plazalar ve korumalı bisiklet yolları tadını çıkarın. Sakinlerinin çoğunluğunun renkli insanlar olduğu çok aynı şehirlerin yoksul bölgelerinde, birçok caddede bırakın bisiklet şeridi, kaldırımlar ya da yaya kaldırımları bile yok.

v

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir